Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Globalna ekonomksa kriza i recesija s osvrtom na BIH". Rad ima 19 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
OTVORENI UNIVERZITET „APEIRON“ TRAVNIK
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE U TRAVNIKU
GLOBALNA EKONOMSKA KRIZA I RECESIJA SA OSTVRTOM NA BIH
SEMINARSKI RAD
TRAVNIK, novembar 2009. god.
SADRŽAJ:
1. UVOD 3
2. GLOBALNA RECESIJA: KAKO JE POČELO 4
2.1. Koliko je zapravo kriza duboka i da li joj se bliži kraj 4
2.2. Fiskalna politika- postoji li optimalno rješenje 5
2.3. Fiskalne mjere preduzete u Evropskoj uniji 6
3. BIH I RECESIJA 7
3.1. Industrija 8
3.2. Prerađivačka industrija 9
3.3. Elektroenergetski sector 10
3.4. Maloprodaja 11
3.5. Građevinarstvo 12
3.6. Zaposlenost 13
3.7. Nezaposlenost 13
3.8. Plate 14
3.9. Penzije 15
3.10. Indirektni porezi 15
3.11. Izvoz i uvoz 16
ZAKLJUČAK 17
LITERATURA 18
POPIS TABELA I GRAFIKONA 19
1. UVOD
Svijet se danas susreće sa najtežom finansijskom i ekonomskom krizom još od vremena Velike depresije iz tridesetih godina prošlog vijeka. Previranja na finansijskom tržištu proširila su se izvangranica Sjedinjenih Američkih Država (SAD), te su kroz smanjenu likvidnost i „zakrčenje“ kreditnih linija prema privredi i stanovništvu ostavila snažne posljedice na realne sektore širom svijeta.
Zabilježen je snažan pad proizvodnje i zaposlenosti, dok se vlade širom svijeta susreću sa padom prihoda i dilemama kako pronaći put za oporavak. Nosioci ekonomske politike putem monetarne i fiskalne politike nastoje regulisati konjukturna kolebanja te podstaći privredni rast. Osnovni pravac aktuelne monetarne politike treba bitiu blažavanje globalnih deflacionih pritisaka. Fiskalna politika sastoji se od upravljanja prihodima I rashodima, osnosno upravljanja budžetskim bilansom zbog njegovog uticaja na agregatnu tražnju.
2. GLOBALNA RECESIJA: KAKO JE POČELO
2.1. Koliko je zapravo kriza duboka i da li joj se bliži kraj
U posljednjem kvartalu 2008. godine obim svjetske trgovine zabilježio je najveći pad od Drugog svjetskog rata. Projekcija pada obima svjetske trgovine (European Commission) u tekućoj godini iznosi 11%, dok se u narednoj godini očekuje blagi porast od 0,75%.9 Recesija se pokazala dubljom nego što je to ranije predviđano u većini zemalja. Posljednje projekcije rasta svjetske ekonomije za 2009. godinu od strane Evropske komisije (Economic Forecast, Spring 2009) imaju negativan predznak, a značajan je stepen neizvjesnosti projekcija makroekonomskih pokazatelja za naredni period. Projekcije pada svjetske ekonomije za tekuću godinu iznose 1,5% dok je za narednu godinu projektovan rast nešto ispod 2%. Ovakvo kretanje privredne aktivnosti imaće za posljedicu veliki broj izgubljenih radnih mjesta. Očekuje se da će stopa nezaposlenosti iznositi preko 10%, kako u SAD-u tako i u Evropskoj uniji. Najnovije projekcije Međunarodnog montarnog fonda (MMF) uglavnom su u skladu sa projekcijama Evropske komisije. Obje institucije očekuju pad realnog bruto društvenog proizvoda u euro zoni od 4% i više u 2009. godini, te postepeni oporavak u 2010. godini.
...
--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!